Izolacja podłogi może być wykonana z wykorzystaniem pianek poliuretanowych.
Trwałe i dobre właściwości izolacyjne pianki są podstawowym zaletą także w przypadku podłóg nie tylko z punktu widzenia oszczędności energii, ale także utrzymania temperatury pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, aby na etapie wykonywania hydroizolacji zostało ona wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną, co w późniejszym terminie będzie miało wpływ na prawidłowe funkcjonowanie izolacji termicznej oraz podłogi.
Wykonanie izolacji termicznej z wykorzystaniem pianki wiąże się z zastosowaniem konstrukcji pomiędzy którą zostanie zainstalowana izolacja. Rozwiązanie tego typu również sprawdzają się w budynkach, gdzie planowana jest termomodernizacja, a środki na ten cel są ograniczone. Dostępna obecnie technologia wraz z pianką poliuretanową powoduje, że wielu inwestorów bardzo poważnie rozważa zastosowanie tego rozwiązania, a wielu z nich już z niego skorzystało.
W przypadku podłóg, warstwa izolacji musi być wyjątkowo odporna na mechaniczny nacisk. W tym przypadku wełna mineralna wypada bardzo słabo, pomimo stosowania produktów o zwiększonej gęstości i wytrzymałości. Poza tym, należy pamiętać o obowiązkowej, obustronnej hydroizolacji.
W przypadku pianki PUR sytuacja jest zupełnie inna. Pianka zamknięto-komórkowa posiada wysoką odporność na nacisk mechaniczny, wykazując przy tym znakomite właściwości hydroizolacyjne. Możemy zatem zapomnieć o kapilarnym podciąganiu wilgoci. Kolejną, bardzo cenną zaletą pianki poliuretanowej jest możliwość utworzenia jednej, ciągłej warstwy izolacji, co bezwzględnie wyklucza powstanie jakichkolwiek, nawet najmniejszych mostków termicznych.
Pianka PUR jest nie do zastąpienia także w przypadku ocieplenia podłogi pełnej rur, bądź najróżniejszych instalacji. Taka metoda izolacji jet możliwa tylko dla pianki PUR, która znakomicie wypełnia wszelkie luki i zakamarki.