Ocieplenie Poddasza Pianką poliuretanową (PUR)

ocieplenie poddasza

Ocieplenie poddasza to jeden z najistotniejszych etapów podczas budowy lub remontu domu, gdyż nieodpowiednio przeprowadzone może przyczynić się do strat energetycznych w obiekcie sięgających 40 proc.

Z tego też powodu najlepszym wyborem przy tego typu izolacji jest poliuretan z racji jego wyjątkowych parametrów termoizolacyjnych. Ponadto, zastosowanie pianki PUR na poddaszu wyklucza obecność mostków termicznych dzięki właściwościom penetrującym materiału. Do izolacji strychu stosuje się piany otwarto-komórkowe, a jeśli budynek posiada wentylacje mechaniczną, także piany o strukturze zamknięto-komórkowej.

Zastosowanie pianki PUR na poddaszu może polepszyć sprawność energetyczną całego budynku nawet o 70 proc. Jednak równie ważnym czynnikiem przemawiającym za zastosowaniem pianki poliuretanowej jest komfort i wygoda użytkowników domu przez okrągły rok, niezależnie od pogody na zewnątrz. Ocieplenie poddasza poliuretanową pianką natryskową to gwarancja odprowadzania nagrzanego powietrza z wnętrza domu podczas okresu letniego oraz utrzymania ciepłej temperatury w zimie.

Zestawiając piany poliuretanowe z klasycznymi materiałami używanymi do ociepleń poddasza, są one właściwie doskonałym wyborem.

Na pierwszy plan wybijają się ich bardzo dobre parametry wytrzymałościowe – nie ulegają degradacji, nie zsuwają się, a ich objętość pozostaje bez zmian, dzięki czemu sprawność izolacyjna przegrody utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Dodatkowo, pianki poliuretanowe skutecznie wykluczają efekt kondensacji pary wodnej i nie wchłaniają wilgoci. Standardowe metody izolacji nastręczają kłopotów podczas próby wytworzenia hermetycznego zabezpieczenia, które dotrze do każdej nierówności poddasza. Przykładowo, wełnę mineralną należy odpowiednio przyciąć, a potem dopasować kawałki. W tym przypadku uzyskanie izolacji, która będzie w 100% szczelna i pozbawiona mostków termicznych jest niemożliwe do osiągnięcia. Poliuretanowa izolacja poddasza wielokrotnie powiększa swą objętość w czasie aplikacji i w ten sposób dociera do każdego zakamarka.

Przy wyborze metody ocieplenia poddasza warto kierować się też aspektem ekonomicznym. Także w tym względzie pianki poliuretanowe wygrywają z tradycyjnymi produktami – są tańsze i łatwiejsze w aplikacji.

 

Główne zalety wynikające z użycia pianki poliuretanowej przy ocieplaniu poddasza:

 • zwiększenie sprawności energetycznej domu (niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację),
 • bardzo dobre właściwości izolacyjne w porównaniu do wełny mineralnej czy styropianu,
 • warstwa izolacyjna jest ciągła, a tym samym szczelna (bez mostków termicznych),
 • przylega do niemalże każdego rodzaju powierzchni (beton, blacha, folia, drewno),
 • stanowi osłonę przed pyłem i kurzem z zewnątrz,
 • całkowicie eliminuje proces kondensacji pary wodnej,
 • niezwykle trwała (nie ulega utlenieniu),
 • nie rozprzestrzenia ognia (pianka jest produktem samo gasnącym),
 • błyskawiczna w aplikacji,
 • jest lekka (znikome obciążenie dla powierzchni) i pozbawiona przykrego zapachu,
 • pozostaje obojętna dla środowiska naturalnego,
 • korzystna relacja izolacyjności do grubości instalowanej warstwy, co pozwala uniknąć zmniejszenia przestrzeni mieszkalnej w przypadku niskich poddaszy.

 

Warto przeczytać:  Zrozumieć docieplenie poddasza, Pianka PUR Sealection 500

izolacje pianką demilec izolacje pianką purinova izolacje pianką basf izolacje pianką polychem izolacje pianką pcc prodex