Piana na poddasze ?

Wraz z rozwojem technologii natryskowej na rynku pojawia się masa produktów poliuretanowych wykorzystywanych do ociepleń. Wśród ogólnie stosowanych pian otwarto komórkowych do izolacji poddasza możemy również wykorzystać piany zamknięto komórkowe o średniej gęstości.

Ogólnie przyjętym założeniem przez większość firm aplikujących produkty poliuretanowe jest to że jedynym i dedykowanym rozwiązaniem do wykorzystania na poddaszu jest piana OK. Nic bardziej mylnego. Jeśli ktoś zakłada takie stwierdzenie to wiedza jego na temat produktów poliuretanowych jest mocno ograniczona.

Nie oceniając konstrukcji poddasza, nie znając z tego z jakich materiałów zostało wykonane, nie znając ile mamy tzw miejsca na wykonanie izolacji o odpowiednich walorach termicznych, wiele firm podejmuje przedwczesne decyzje o skreśleniu piany zk z izolacji poddasza.

Wbrew powszechnej opinii należy stwierdzić, że piana zamknięto komórkowa znajduje szeroki zastosowanie w USA i Kanadzie nie tylko do izolacji fundamentów, ale również do izolacji ścian wewnętrznych i poddaszy. Najczęściej takie produkty inwestorzy amerykańscy czy kanadyjscy wykorzystują z połączeniu z klejonym drzewem, płytami osb lub drzewem pochodzącym z suszarni o bardzo niskiej wilgotności.

Wówczas nie mamy praktycznie do czynienia z tzw praca więźby czy konstrukcji, która w przypadku więźby mokrej dyskwalifikuje wykorzystanie produktów zamknięto komórkowych.

Chodzi głownie o to że paro przepuszczalność pian zk jest dużo niższa niż pian OK i tym samym może dojść do zagrożenia butwienia i gnicia niewysuszonej więźby. Wówczas jak najbardziej dedykowanym produktem jest piana OK, która pozwala więźbie odprowadzać nadmiar wilgoci.

Dlatego stając przed dylematem jaką pianę wybrać najlepiej należy skontaktować się z producentem izolacji lub poprosić o wizytę doradcę technicznego z firmy wykonawczej.